Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Gürcistan’dan Azerbaycan’a Ağız SözlüğüBorçalı, Gazah, Akstafa, Tovuz, Gedebey, Şemkir, Gence

Liste Fiyatı : 350,00TL
İndirimli Fiyat : 280,00TL
Kazancınız : 70,00TL
Taksitli fiyat : 12 x 27,90TL
9786256769908
362458
Gürcistan’dan Azerbaycan’a Ağız Sözlüğü
Gürcistan’dan Azerbaycan’a Ağız Sözlüğü Borçalı, Gazah, Akstafa, Tovuz, Gedebey, Şemkir, Gence
280.00

Azerbaycan’ın batısında birbiriyle komşu Gazah, Akstafa, Tovuz, Gedebey, Şemkir, Gence bölgelerinin ve Gürcistan’ın güneydoğusundaki Borçalı yöresinin ağız sözcükleri hem Azerbaycan’da hem de Türkiye’de ilk kez bu kitapta bilimsel çerçevede ve düzenli bir şekilde ele alınmıştır. Açıklamalı ve örnekli derleme-araştırma niteliğindeki sözlükte diğer Türk halklarının da kullandığı pek çok kelime bulunmaktadır. Bu sözlüğün Türkoloji ve diyalektoloji alanlarında gerekli bir kaynak olacağına inanıyoruz.

  • Kitapta öncelikli olarak Borçalı, Gazah, Akstafa, Tovuz, Gedebey, Şemkir ve Gence bölgeleine ait ansiklopedik bilgiler verilmiştir.
  • Adı geçen bölgelere ait yaklaşık 6.000 (altı bin) ağız sözcüğü yer almaktadır. Bu kelimelerin önemli bir kısmı genel ağız sözlüklerinden tek tek seçilmiş Bölgelerde yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen 1000’den çok kelime ilk kez derlenerek sözlüğe dâhil edilmiştir.
  • Ağız sözcükleri Azerbaycan alfabesiyle yazılmış, Türkiye Türkçesinde ayrıntılı şekilde açıklaması yapılarak örnek cümlelerle algılanması sağlanmıştır.
  • Ağız sözcüklerinin fonetik ve gramer özelliklerinin net bir şekilde yansıtılması için kitabın sonuna her bir bölgeye özgü folklor örneklerinden oluşan seçme metinler eklenmiştir.
  • Kitabın son sayfalarında bölgelerin çeşitli dönemlere ait görsel sunumu olan haritalar  yer almaktadır.
  • Derlenmiş dil materyalleri başta folklor, tarih, etnografya, siyaset, sosyal yaşam, bitki bilimi, zanaat, tarım ve hayvancılık olmak üzere bütünlükte Türk kültürünü yansıtmaktadır.

Kitapla ilgili bir röportaja bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=cM11nsUgbnQ

Kapat