Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Hakkımızda

Okumak Dokunmaktır

 

Harfler tohumlara benzer... Ve kitaplar ağaçlara, kitaplıklar ormanlara... Dün ekilenler bugün biçilmekte, bugün dikilenler yarını besleyecek... Ve dille bellenen târih toprağı... Edebiyat ziraattır, târihe bereket verir...

Bu hayalle yola çıktık 2010 yılında... Diledik ki dün bu toprağı sürenlere bugün kulak verilsin, diledik ki bugün bellenen bu toprak yarın dillensin...

DBY Dün Bugün Yarın Yayınları, kurulduğu 2010 yılından bu yana neşrettiği seçkin eserler ve bu eserleri neşrederken gösterdiği ihtimamla, alanına meraklı okuyucuların beklediği çizgide bir yayınevi olmayı başarmıştır. Tarih ve edebiyat alanında yayımlayacağı eserlerde, aslına sâdık kalma ilkesini benimsemiştir.

Yayıncılar işlerini yaparken geçmişin kültür birikimiyle gelecek arasında okura köprü olmak gibi bir sorumluluk yüklendiklerinin farkındadırlar. Bu minvalde, DBY Yayınları da üzerine düşen görevi gereğiyle yapma gayretindedir. Bünyesine kattığı değerli araştırmacı ve yazarlarla birlikte geçmişin dehlizlerinde sırlanmış hazîneleri geleceğin okurlarına taşıyarak kutlu yoluna devam etmektedir. DBY Yayınları tarafından yayımlanan her kitapla hem okuyucunun bilgiye olan merakının giderilmesi, hem de geleceğin araştırmacılarına değerli kaynaklar bırakabilme gayreti takdirle karşılanmaktadır.

Bu ülkenin dünyâdaki emsalleri arasında nâdir rastlanan zenginlikte bir kültüre sâhip olması bir avantaj gibi görünse de, bu büyük zenginliğe öncelikle sâhip çıkıp koruyabilmek, sonra da gelecek nesillere aktarabilmek çok önemli bir meseledir. İşte DBY Yayınları olarak başlatılan bu kültür hizmeti, geçmişin zenginliği sayılan târihî, edebî ve ilmî birikimi ihyâ etme mücâdelesinin bir parçasıdır.

Gerek Osmanlıcadan günümüz Türkçesine aktarılarak yapılan yayınlarla, gerekse yeni telif eserlerle yayın faaliyetlerini sürdüren DBY Yayınları, Türkiye’de târih, felsefe, siyâset, edebiyat, araştırma-inceleme, hâtıra ve çeşitli düşünce alanlarında zihinlerde yer edici bir değer bırakabilme arzusuyla yayın yolculuğuna ilk günkü şevk ve hassâsiyetiyle devam etmektedir. Bununla birlikte, DBY Yayınları neşrettiği eserlerde dışarıdan yeni müdâhaleler yapılarak farklı bir görüntü ortaya çıkmasına neden olabilecek her türlü etkiden kaçınarak objektif kalmayı tercih etmiştir. Dolayısıyla DBY -‘dün’den öğrendiklerinle ‘bugün’ü yaşamak ‘yarın’ları aydınlatır- sloganıyla geleceğe ışık tutmayı hedeflemektedir.

DBY Yayınları bundan güç alarak ve okurlarına karşı sorumluluğunu da unutmadan bu ülkenin kültür hayatına yeni, seçkin ve kıymetli eserler kazandırmaya devam etmektedir.

WorldCat sistemi üzerinden uluslararası düzeydeki katalog kayıtlarını sorugalamak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK) kritelerine göre 'Yayınevi Statüsü' hakkındaki yazıyı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

 

Kapat