Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Hakkımızda

2010 yılında yayın hayatına başlayan DBY Yayınları, kısa zaman içinde neşrettiği seçkin eserler ve bu eserleri neşrederken gösterdiği ihtimamla, bu alana meraklı okuyucu kitlesinin özlem duyduğu kalitede bir yayınevi olmuştur. Bilhassa konuyla alâkalı olarak tarih alanında basılmış eserlerde, uzun yıllardır ihmal edilen aslına sâdık kalma prensibini misyon edinmiştir. Her basılan kitapla hem okuyucunun bilgiye olan merakının giderilmesi, hem de geleceğin araştırmacılarına değerli kaynaklar bırakabilme gayreti takdirle karşılanmaktadır.

Yayıncılar bu işi yaparken bilirler ki geçmişin kültür birikimiyle gelecek arasında okura köprü olmak gibi bir sorumluluk yüklenilmelidir. Bu minvalde, DBY Yayınları da üzerine düşen görevi gereğiyle yapma gayretindedir. Bünyesine kattığı değerli araştırmacı ve yazarlarla birlikte geçmişin dehlizlerinde sırlanmış hazineleri geleceğe doğru taşıyıp, okuru aydınlatarak bu büyük hizmetine devam etmektedir.

Yurdumuzun dünya milletleri arasında nâdir rastlanan zengin bir kültüre sâhip olması bizim için bir avantaj gibi görünse de, o büyük zenginliğe öncelikle sâhip çıkıp koruyabilmek, sonra da gelecek nesillere aktarabilmek çok önemli bir meseledir. İşte DBY Yayınları olarak başlatılan bu kültür hizmeti, geçmişin zenginliği sayılan ilmî birikimi ayakta tutmak adına çok önemli bir mücadeledir. Gerek Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine aktarılarak yapılan yayınlarla, gerekse yeni telif eserlerle yayın faaliyetlerini sürdüren DBY Yayınları, Türkiye’de tarih, felsefe, siyaset, edebiyat, araştırma-inceleme, hatıra ve çeşitli düşünce alanlarında zihinlerde yer edici bir değer bırakabilme arzusuyla yayın yolculuğuna ilk günkü şevk ve hassasiyetiyle devam etmektedir.

Ayrıca neşrettiği eserlerde dışarıdan yeni müdahaleler yapılarak farklı bir görüntü ortaya çıkmasına neden olabilecek her türlü etkiden kaçınarak objektif kalmayı tercih etmiştir. Bundan mütevellit DBY -‘dün’den öğrendiklerimizle ‘bugün’ü yaşamak ‘yarın’larımızı aydınlatır- sloganıyla geleceğe ışık tutmayı hedeflemektedir. Zaten yayınevine “D”ün “B”ugün “Y”arın olarak seçilen kelimelerle de bu vurguya dikkat çekilmiştir.

Uluslararası yayınevi statüsünde yer alan DBY Yayınları bu misyonundan güç alarak ve okurlarına karşı sorumluluğunu da unutmadan kültür hayatımıza yeni, seçkin ve değerli eserler kazandırmaya devam etmektedir.

* * *

DBY Yayınları arasından yayınlanan kitapların yer aldığı uluslararası üniversite kütüphanelerinden bazıları şunlardır:

Columbia University 

Duke University

Harvard Universiry

Princeton University

Stanford University

Swiss Federal Institute of Technology in Zurich

University of California at Los Angeles

University of Chicago

University of Michigan at Ann Arbor

University of Pennsylvania

University of Washington at Seattle

Yale University

* * *

Uluslararası yayınevi statüsüyle ilgili yazıyı PDF formatında buradan indirebilirsiniz. 

Kapat