Sepetim (0) Toplam: 0,00TL
Yeni
Lozan Sulh Muâhedenâmesi - Osmanlıca Metin ve Çevirisi Mustafa Zahit Ö

Lozan Sulh Muâhedenâmesi - Osmanlıca Metin ve Çevirisi

Liste Fiyatı : 0,00TL
9786054635702
362158
Lozan Sulh Muâhedenâmesi - Osmanlıca Metin ve Çevirisi
Lozan Sulh Muâhedenâmesi - Osmanlıca Metin ve Çevirisi
DBY Yayınları
0.00

Lozan Sulh Muâhedenâmesi imzalandığı 24 Temmuz 1923 tarihinden başlayarak her dönemde tartışılarak günümüze kadar gelmiştir. Bu tartışmaların dün ve bugün olduğu gibi yarınlarda da devam edeceği muhakkaktır.

Bu tartışmalar eşliğinde Lozan Sulh Muâhedenâmesi’nin 96. yıldönümü olan 2019 senesinde araştırmacılara, tarihçilere, tarihseverlere ve kamuoyuna Lozan Barış Antlaşması’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi Hariciye Vekâleti tarafından yaptırılan ilk baskısının Osmanlıca Metin ve Çevirisini hazırlamaktan büyük bir mutluluk duymaktayız.

Eser 4 bölüm, Lügat ve kitap sonundaki 5 haritadan oluşmaktadır.

I. Bölümde ana hatlarıyla LozanSulh Muâhedenâmesiaçıklanmaya çalışılmış,

II. Bölümde Osmanlıca metin verilip çevrimyazısı yapılmış,

III. Bölümde Lozan Sulh Muâhedenâmesi’nin meclis tarafından kabul edildiği kanun maddeleri verilerek bu kanunların kabul ve red sayıları ile reddeden milletvekillerinin isimleri belirtilmiş,

IV. Bölümde ise geniş bir fotoğraf albümü hazırlanmıştır.

Antlaşma metninde yer alan ve fakat günümüzde kullanılmayan kelimeleri umumiyetle bulunduğu sayfalarda dipnotlarda göstermeye gayret ettik. Bununla birlikte kitap sonunda kapsamlı bir lügat bölümü ekledik. Ayrıca Lozan Sulh Muâhedenâmesi’nin 1923’te yapılan ilk baskısına ekli 5 haritayı üzerinde önemli yerleri latinize ederek kitap sonuna ekledik.

Kapat