Sepetim (0) Toplam: 0,00TL
Leyla Saz

Şair Leyla Saz, 1850 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası; şehreminliği, valilik, Tıbbîye Nâzırlığı, zaptiye müşirliği gibi görevlerde bulunmuş, “ekselans” diye anılan Doktor İsmail Paşa’dır.
Leyla Saz, babasıyla İzmir’e ikinci kez gidişinde Vilayet Mektupçusu Sırrı Efendi ile evlendirilmiştir. Sırrı Efendi, sonradan paşalığa kadar yükselmiş ve “Giritli Sırrı Paşa” diye anılmıştır. Leyla Saz, vali olan eşiyle Prizren, Rusçuk, Trabzon, Kastamonu ve diğer illeri gezip görmüş, gezi izlenim ve gözlemlerini de yazmıştır. Mühendis merhum Yusuf Razi ve ünlü mimar Vedat Beyler, Leyla Hanım’ın oğullarıdır. 
Leyla Saz, Abdülmecid dönemini 1-11, Abdülaziz dönemini 11-26, Beşinci Murad dönemini 27, Abdülhamid dönemini 27-59, Mehmed Reşad dönemini 59-69 ve Vahideddin dönemini 69-73 yaşları arasında yaşadı. 
Leyla Saz, hatıralarında, yaşadığı bu altı padişah döneminin saray çevresini, insanlarını, gelenek ve göreneklerini, saz âlemlerini, saray teşkilatını ve ünlü düğünleri tüm yönleriyle anlatmıştır.
Leyla Saz, 86 yaşında olduğu halde 6 Aralık 1936 pazar günü Kızıltoprak’taki köşkünde hayata veda etmiştir. 

Leyla Saz - Yazarın kitapları

Kapat