Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Dr. Faruk ÖZLÜ, 19 Kasım 1962 de Düzce’de doğan Faruk ÖZLÜ İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesinde (İTÜ) yüksek lisans ve doktora yaptı. İspanya’da Proje ve Mühendislik, Harvard Üniversitesi’nde Üst Düzey Yönetici eğitimi aldı. İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesinde Araştırma Görevlisi, MSB Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda (SSM) savunma sanayi uzmanı, proje müdürü, daire başkanı, müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. TUSAŞ-TAI,  HEAŞ, Teknopark İstanbul ve STM şirketlerinde yönetim kurulu üyesi ve başkanı olarak çalıştı. Dr. Faruk Özlü, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın önemli ve büyük bütün projelerinde görev aldı.

07 Haziran 2015 te 25. Dönem Düzce Milletvekili olarak Meclise girdi. 1 Kasım 2015 te 26. Dönem Düzce Milletvekili seçilen Dr. Faruk ÖZLÜ, Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Savunma Komisyonu Başkanlığı yaptı. 24 Mayıs 2016 tarihinde Sn. Binali Yıldırımın Başbakanlığında kurulan 65.Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görev aldı.

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Kanunu (Patent ve Marka Kanunu), Sanayimizin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Hakkında Kanun (Üretim Reform Paketi) Bakanlığı döneminde çıkarıldı. TÜBİTAK Reformu paketini hazırladı. TBMM Genel kurul aşamasına getirdi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Düzce Belediye başkanı seçildi.  Halen bu görevi yürütüyor. İngilizce bilen Faruk Özlü Prof. Dr. Onur Özlü ile evlidir. İki çocuk babasıdır.

Faruk Özlü - Yazarın kitapları

Kapat