Sepetim (0) Toplam: 0,00TL
Ahmet Taşğın

1965 yılında Konya Ereğli’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. Üniversiteyi, lisans ve yüksek lisansı Selçuk Üniversitesi’nde, doktora eğitimini ise Ankara Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisans ve doktora çalışmasını Alevîler üzerine yapan Ahmet Taşğın’ın doçentlik çalışması da Yezidîler üzerinedir.
Yazarın Ortadoğu’daki dinî gruplar hakkında özellikle de Alevîler, Yezidîler ve Süryanîler konusunda çalışmaları bulunmaktadır. Halen Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmakta olan Ahmet Taşğın evli ve dört çocuk babasıdır.
Alevîler, Yezidîler ve Süryanîler konusunda birçok makalesi ve bilimsel toplantılarda sunduğu bildirileri bulunan Ahmet Taşğın’ın belli başlı yayınladığı çalışmaları şunlardır:
• Klasik Kaynaklarda Heterodoks Dervişler ve Heterodoksi, Yayına Hazırlayan Ahmet Taşğın, İstanbul: DBY Yayınları, 2012.
• Abdulgani Fahri Bulduk, Diyarbakır Valileri, Yayına Hazırlayanlar: Eyyüp Tanrıverdi – Ahmet Taşğın, İstanbul: Medrese Yayınları, 2007.
• Ahmet Taşğın, Türkmen Aleviler, Ataç Yayınları, İstanbul, 2006.
• Ahmet Taşğın, Yezidiler, Aziz Andaç Yayınları, Ankara, 2006.
• Süryaniler ve Süryanilik, Hazırlayan Ahmet Taşğın, Eyyüp Tanrıverdi, Canan Seyfeli, Orient Yayınları, Ankara, 2005.

Ahmet Taşğın - Yazarın kitapları

Kapat